გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ზედსართავი სახელი ზედსართავი სახელების სქესი
|
კლასი
|
VII
|
მოსწავლეთა რაოდენობა პროფილი
|
2 / სსმპ მოსწავლე არ არის
|
პედაგოგი
|
დალი ნამორაძე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
|
მოსწავლემ შეძლოს რუსულ ენაზე არსებითი და ზედსართავი სახელების ერთმანეთთან
დაკავშირება სქესისა და რიცხვის მიხედვით
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლემ განასხვაოს ზედსართავი სახელების სქესი დაბოლოებების მიხედვით, დაუსვას შესაბამისი კითხვა, საკითხავი მასალიდან ზედსართავი
სახელების ამოცნობა
|
შედეგები
|
უცხ.ს.I.3
მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული მცირე ზომის ტექსტის (დიალოგის, მონოლოგის მოსმენა და გაგება.
უცხ.I.19.მოსწავლეს
შეუძლია ნიმუშის მიხედვით მცირე ზომის აღწერითი ტექსტის შედგენა
|
წინარე ცოდნა
|
ქართულ ენაში ნასწავლი ზედსართავი სახელების მნიშვნელობა. მეტყველების
ნაწილები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1.საშინაო
დავალების გამოკითხვა, შემოწმება. (5 წთ)
A ფაზა
2. წინარე ცოდნის
გახსენება- ზედსართავი სახელების მნიშვნელობა, მაგალითების მოყვანა. (10 წთ) (ლამაზი,
მაღალი, დიდი, )
3. ახალი მასალის ახსნა- სახელმძღვანელოში
მოცემული ცხრილის გარჩევა. ცხრილში მოცემულია ზედსართავი სახელების მაგალითები სქესისა
და რიცხვის მიხედვით ორივე მოსწავლე აგრძელებს
ჩამონათვალს (5 წთ)
4. მუშაობა წყვილებში: წელიწადის დროების მიხედვით სურათების აღწერა,
(10 წთ)
5. ინდივიდუალურად სახელმძღვანელოში წერითი დავალებების შესრულება( 5 წთ)
6. ახალი მასალის განმტკიცება: ბავშვები ერთმანეთს უსვამენ შეკითხვებს,რა
კითხვა დაესმის დასახელებულ ზედსართავ სახელს და რომელ სქესს მიეკუთვნება( 5-7 წთ.)
7. საშინაო დავალება: სახელმძღვანელოში და სამუშაო რვეულში მოცემული
დავალებების შესრულება.(3 წთ. )
|
გამოყენებული რესურსები
|
სახელმძღვანელო, წელიწადის დროების სურათები,სამუშაო რვეული, კალამი.
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი
|
|
ფურცელი ცარიელია .ნაწერი არ პასუხობს დავალებას .დაშვებულია ბევრი გრამატიკული
შეცდომა.
|
1-2-3-4
|
|
ნაწერი სუსტია, არ არის დაცული მართლწერისა და პუნქტუაციის წესები, დაშვებულია
10 -ზე მეტი შეცდომა.
|
5-6
|
|
ნაწერი პასუხობს დავალებას დაშვებულია 5-7 გრამატიკული შეცდომა. მართლწერისა
და პუნქტუაციაში დაშვებული შეცდომები ხელს არ უშლის აზრის გაგებას.
|
7-8
|
|
ნაწერი კარგია , სრულყოფილად პასუხობს დავალებას , უმნიშვნელოა მართლწერასა
და პუნქტუაციაში დაშვებული შეცდომები .
|
9-10
|
No comments:
Post a Comment